Відпочиваймо активно. Відпочиваймо безпечно.
15.07.2021
Дикі тиси часів Данила Галицького
21.07.2021
Показати всі

Гарні ліси – з елітного насіння

   ДП «Коломийський лісгосп» готовий активно долучитися до масштабного президентського екологічного проекту «Зелена країна» і надати високоякісне насіння та життєстійкі сіянці лісоутворюючих порід для примноження лісів всієї України. 
Указ президента Володимира Зеленського про суттєве збільшення лісового фонду передбачає не просто заліснити мільйон гектарів, а створити на них гарні високопродуктивні ліси.
В Коломийському лісгоспі для майбутніх лісових насаджень є сіянці і насіння лісових порід з цінними спадковими властивостями та високою посівною якістю.
Спеціалісти підприємства отримують їх з лісонасіннєвої плантації, що розташована в урочищі «Глибока» Шепарівського лісництва.
Це сертифікована плантація, єдина на всю Івано-Франківську область. На території у 50 гектарів плодоносять зразкові дерева модрини європейської, ялиці білої, смереки європейської, дугласії зеленої. Є тут також арборетум, де культивують і вирощують декоративні дерева.
Заклали плантацію ще за часів діяльності Коломийського лісокомбінату методом прищеплення живців з 73 плюсових дерев Івано-Франківської, Львівської, Чернівецької областей. День її створення – 9 травня 1985 року, на честь 40-річчя перемоги у Великій вітчизняній війні. Про це свідчить пам’ятний знак при вході у лісонасіннєве господарство.
Спочатку треба було розчистити досить велику ділянку лісфонду від дубово-грабового насадження, вирівняти її для насадження плантаційних дерев. Потім тривалий час доглядати малі тендітні сіянці, обкошувати, поливати.
Багато праці і лісівничого уміння доклали до становлення плантації коломийські лісівники. Зокрема тодішній керівник Коломийського лісокомбінату, а відтак директор Коломийського лісгоспу, заслужений лісівник України Іван Петрович Равлюк, заступник директора з наукової роботи УкрНДІгірліс Роман Михайлович Яцик, співробітниця лісгоспу Ольга Семенівна Шевчук.
Ольга Сменівна переймала досвід закладки і вирощування лісонасіннєвих плантацій у своїх прибалтійських колег-лісоводів. Вони, зокрема, порадили підрізати дерева у прирості, аби не зростали вищими за 4 метри.
«Через 8 років, коли дерева почали плодоносити, переконалися у доцільності такого методу їх вирощування, – розповідає головний лісничий Коломийського лісгоспу Володимир Рошнівський. – Збирати врожай насіння можна з драбин швидко, порівняно легко і безпечно».
Колись тут була своя шишкосушарка. Але останніми роками шишки везуть до Львівської лісонасіннєвої лабораторії, яка має сучасні технології їх переробки і надає посвідчення про кондиційність насіння.
«Більше 90% отриманого насіння має найвищий клас якості з високою енергією пророщування. Не дивно, адже його зібрали з найкращих плюсових дерев. З тою різницею, що раніше ми ці дерева знаходили розрізненими у лісі. А тепер вони доглянутими зростають компактно на плантації, – продовжує розповідь Володимир Рошнівський. – Наше насіння і сіянці беруть лісгоспи з усієї України. Незмінно великим попитом користується модрина. Останнім часом купують у великій кількості ялицю і смереку. Особливо Рівненська, Житомирська області, які мають проблему зі всиханням сосни».
Вже багато років поспіль за насінням модрини, ялиці до коломийських лісівників їдуть їхні колеги з сусідньої Буковини, зокрема з Чернівецького лісгоспу.
«Завжди маємо з нього якісний садивний матеріал, який вирощуємо у своїх розсадниках і використовуємо потім в лісокультурних заходах, – зазначає лісничий Кіцманського лісництва Розалія Нагірняк. – Дворічні сіянці коломийської модрини добре приймаються і зростають в буковинських лісах, підвищуючи їх продуктивність і якісний склад».
Реалізація насіння і посадкового матеріалу дає суттєвий фінансовий зиск Коломийському лісгоспу.
Врожаї рік на рік різні. А лісокультурні заходи, заліснення зрубів треба проводити завжди. Тому для довготривалого збігання насіння прикарпатські лісівники мають спеціальне сховище, розташоване у селі Клубівці.
«Проте основне наше завдання – забезпечувати лісництва нашого лісогосподарського підприємства життєстійкими сіянцями для заліснення зрубів, доповнення лісових культур, – розповідає керівник лісонасіннєвого господарства Василь Юрчак. – Для цього доглядаємо плантацію, розвиваємо лісове насінництво на генетико-селекційній основі, створюємо запаси лісонасінної сировини на наступні роки, коли врожаї можуть бути слабкими. У 2019 році на трьох гектарах заклали нову плантацію модрини. Готуємо ділянку під молоді ялиці. В посівному відділенні на ґрунтах зі спеціально підібраною концентрацією поживних речовин плекаємо щороку більше ста тисяч сіянців, якими лісники нашого лісгоспу доповнюють лісові культури у весняну і осінню посадку».
Цієї осені у прикарпатських лісах висадять 20 тисяч трирічних сіянців модрини і стільки ж сіянців ялини, вирощених співробітниками лісонасіннєвого господарства.
Гарні сходи дало насіння сосни чорної, досить рідкісної для карпатських лісів. А от 10 тисяч цьогорічних сіянців дугласії ще тільки починають набирати сили, бо була холодна весна.
Зазначимо, що в Коломийському лісгоспі створена потужна лісонасіннєва база, до якої входить 30 га клонових лісонасіннєвих плантацій, 74,9 га генетичних резерватів, 23 га постійних лісонасіннєвих ділянок та 22 плюсових дерева.
На фото: керівник Коломийського лісонасіннєвого господарства Василь Юрчак; плантаційні дерева є взірцевими серед лісівних порід; в посівному відділенні плантації зростають сіянці, щоб потім примножити лісові багатства всієї України.
Пресслужба ДП «Коломийський лісгосп»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.