Рукотворне диво коломийських лісівників
15.09.2021
Створюємо ліси разом: реалізація програми Президента України «Зелена країна»
27.09.2021
Показати всі

Розвиток нижнього складу – це розвиток лісгоспу

Уся багатогранна виробнича діяльність ДП «Коломийський лісгосп»  зосереджується, врешті, на нижньому складі – одному з основних підрозділів лісогосподарського підприємства.

Сюди з усіх лісосік звозять матеріали лісозаготівель – в середньому щомісяця 500 метрів кубічних деревини. На спеціально відведених майданчиках співробітники складу їх розкряжовують на сортименти, формують партії на продаж.

Звідси відправляють лісопродукцію споживачам – автотранспортом чи вагонами. Для цього підведена окрема залізнична під’їзна колія.

На території нижнього складу розташовані деревопереробні потужності лісгоспу. Покупці лісоматеріалів можуть одразу замовити їх переробку.

«В лісопильний цех спрямовуємо в основному деревину категорії D, яка не користується великим попитом у приватних деревопереробників. З тої деревини, що не вибрав покупець, теж можна зробити гарну товарну продукцію, – розповідає Антон Йосипович Кобилянський, інженер з охорони праці ДП «Коломийський лісгосп». – Це і є раціональне використання лісосировини. Випускаємо у місяць 150 кубометрів пиломатеріалів необрізних, 80 кубометрів дров колотих».

Після реорганізації Коломийського лісокомбінату в Коломийський лісгосп директором Равлюком Іваном Петровичем було прийнято рішення про отримання земельної ділянки в селі Матеївці для будівництва нижнього складу та цеху переробки деревини.

Антон Йосипович розпочинав з нуля розбудовувати цех переробки деревини лісгоспу. Був начальником цеху переробки.

Свого часу такі виробничі підрозділи успішно діяли при Коломийському лісокомбінаті. Працювало деревопереробне, меблеве виробництво, був свій транспортний цех. Із зароблених коштів лісокомбінат не тільки розвивав лісове господарство, але й зводив житлові будинки, утримував соціально-культурні установи.

У 1995 році все кардинально змінилося. Згори прийшла вказівка всі в країні лісокомбінати реорганізувати – хтось вирішив, що в ринкову економіку вони не вписуються.

Структурні підрозділи Коломийського лісокомбінату, які працювали на деревопереробку і випуск меблів, в результаті реформи лісогосподарського сектору пішли в самостійне плавання. Спочатку їх акціонували, довгий час акціонери ділили між собою майнові активі, щось приватизували.

Реорганізований з комбінату Коломийський лісгосп опинився з державним лісфондом, конторами восьми лісництв і лісонасіннєвим господарством. На охорону, відтворення лісів держава виділяла кошти. Але щороку – усе менші.

«Ми зрозуміли, що мусимо самі заробляти і на лісівничі заходи, і на утримання лісгоспу, щоб вижити в тих реформах, зберегти і примножувати державні ліси, – розповідає Антон Йосипович. – Часи були дуже складні. Нижній склад нам був необхідний для подальшого розвитку».

Будували його власними силами. Працювали без премій, на невеликі зарплати. Заощаджували кожну копійку заради майбутнього свого підприємства.

Отак завдяки самовідданій праці робітників лісгоспу вдалося створити необхідну для успішної діяльності матеріально-технічну базу. Наприкінці 1999 року в лісгоспі запрацював нижній склад потужністю 25 тисячі кубометрів деревини у рік. Лісгосп отримав можливість проводити сортування усієї заготовленої деревини, забезпечити її раціональну розробку.

Дільницю переробки деревини оснастили сучасними верстатами і пилорамами. Це дозволило збільшити реалізацію продукції на внутрішньому і зовнішніх ринках, запропонувати покупцям якісні пиломатеріали твердих порід і з цього заробляти кошти на розвиток, у тому числі з експортних поставок. Адже Коломийщина – це ареал дубів, буків, ясенів, деревина яких особливо цінна.

«На території нижнього складу розбудували сортувальний і вантажні майданчики, встановили козловий кран (він і зараз працює), закупили колодовирівнювачі, – розповідає далі Антон Йосипович Кобилянський. – Тут завжди кипить робота з самого ранку до пізнього вечора».

Коломийський лісгосп продовжує опановувати нові види продукції.

«Плануємо розмістити на дільниці деревопереробки виробництво технологічної тріски, – зазначає директор ДП «Коломийський лісгосп»  Василь Синітович. – У ній є потреба на зовнішніх ринках як альтернативного виду палива. Сировиною слугуватиме тонкомірна деревина, яку отримуємо з рубок догляду. А це – нові робочі місця, додаткові надходження і для нашого лісгоспу, і для бюджетів усіх рівнів через збільшення сплати податків з нашої виробничої діяльності».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.