Ботанічний заказник загальнодержавного значення “Княждвірський”
29.10.2019
Законопроект “Про території Смарагдової мережі” вимагає суттєвого доопрацювання з врахуванням пропозицій Держлісагентства
07.11.2019
Показати всі

Створення нової плантації модрини європейської

Головне завдання сучасного лісівництва в Україні – підвищення продуктивності та покращення якості лісів, чого намагається досягти й впроваджує ДП «Коломийське лісове господарство».

Для виконання поставленого завдання лісівники підприємства створили лісонасіннєву базу на селекційній основі шляхом закладки лісонасіннєвих плантацій модрини європейської (Larix decidua), ялиці білої (Abies alba), ялини європейської (Picea excelsa) та дугласії зеленої (Pseudotsuga taxifolia). Ще в 1983 р. Харківським філіалом інституту «Союзгіпролісгосп» було розроблено проект створення лісонасіннєвої плантації площею 50 га в урочищі «Глибока» Шепарівського лісництва.

Плантацію створено на місці суцільної вирубки дубово-грабового насадження віком 25-35 років. Перед закладкою плантації провели підготовчі роботи і лише після цього приступили до її закладки.

Для закладки були використані прищеплені живці, зібрані із 73 плюсових дерев (в Івано-Франківській, Львівській, Чернівецькій областях), модрини європейської, ялиці білої, ялини європейської та дугласії зеленої. Плодоношення на плантаціях розпочалось з 1992 р. За період існування клонових плантацій  заготовлено насіння;

– ялиці білої – 4032 кг;

–  модрини європейської – 1076 кг;

– ялини звичайної – 443 кг.

– дугласії зеленої  – 157 кг.

Оскільки плантація закладена в 1985-1987 роках, то на даний час шпилькові породи досягли найвищого рівня плодоношення, після якого наступить спад. А тому працівники лісового господарства для забезпечення безперервності збору насіння на території плантації, створюють нові плантації шпилькових порід.

25 жовтня 2019 року працівниками Коломийського держлісгоспу за участю шкільного лісництва Сопівського ліцею розпочато посадку плантації модрини європейської на попередньо підготовленій площі (3 га). Посадковий матеріал вирощений власними силами в розсаднику лісонасіннєвого господарства (с. Велика Кам’янка) за технологією закритої кореневої системи. Вік саджанців – 2 роки. Перед посадкою всі саджанці було ретельно оглянуто, відібрані найкращі зразки.

Для кожного саджанця викопували лунку, в котру акуратно розміщували саджанець та поливали його. Розташування саджанців за схемою 6 х 10 м.

По завершенню посадки ліцеїстам було проведено лекцію про збір насіння, вирощування посадкового матеріалу та догляд за лісонасіннєвими плантаціями.

Посадка плантації проведена в рамках акції «Майбутнє лісу в твоїх руках». Участь молодих лісівників в створенні лісових культур та плантацій є яскравим прикладом проведення практичних занять гуртка. Такий досвід на довго залишиться в пам’яті ліцеїстів та є наочною рекламою професії лісівника.

Посадка плантації модрини європейської стала першим кроком. В майбутньому планується створення плантацій дугласії та ялиці білої.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.