Спростування інформації викладеної на сторінці Віктор Надурак та сторінці «Типовий Гвіздець»
25.06.2019
Президент зобов’язав підприємства Міноборони до 1 листопада перейти на електронний облік деревини
10.07.2019
Показати всі

Свавілля чи закон гласить?

Минулого тижня виникла непередбачувана ситуація, яка неабияк сполохала Городницю, а відтак, мабуть, і всіх мешканців району. Стрункі дерева, в основному граби, в урочищі «Дубина» поблизу Городниці серед літа відчули на собі безжальність бензопили зайшлих людей. Тож місцеві мешканці, звісно, піднялися на оборону. Відразу промайнула думка – якісь варвари. Адже на свіжозрізаних пнях – молодечий деревний сік, наче сльози. Довго не думаючи, за допомогою сільського голови Дмитра Коломийчука люди організували сільський схід. Відтак депутат Іван Стефурак подав депутатський запит на сесії районної ради. Медіацентр «Край», звичайно, не міг бути осторонь назрілої проблеми, відгукнувшись на звернення читачів із запитом до лісництва, екологів та правоохоронців. До честі лісничого Чернелицького лісництва ДП «Коломийський лісгосп»  Ігоря Гриніва, він ще до виходу газети зателефонував сам.

Так і повинно бути, по-європейськи. Зустрілися, відповів на найгостріші запитання. Тож подаємо точку зору іншої сторони.

– Є три своєрідні зони: господарювання, де можна працювати без жодних обмежень; регульованої рекреації, де обмежене вирубування, здебільшого проводяться санітарні роботи; і заповідна 250- метрова зона, де взагалі нічого не можна чіпати, там залишається дикий ліс. Наприклад, два роки тому в Михальчі, в цій 250- метровій зоні, прогудів буревій – повалив дерева, але так усе стоїть і досі… В Городенківському районі є лише три села, які не передали свої ліси до державного лісфонду – це Семаківці, Поточище й Копачинці. Решту територій закріплено за нами.

Наступне, що хочу пояснити – це суто про нашу сферу діяльності. Маємо два крила господарювання – вирубування дерев головного користування, коли спилюємо стиглий ліс, і вирубування догляду (щось почистити, дещо за-брати). От саме вирубування догляду з 1 квітня по 15 червня заборонено. Тоді триває так званий Сезон тиші. Логіки в цьому я не дуже бачу, але так гласить український закон.

Тобто, проводити вирубування стиглого лісу – не заборонено. Тому ми саме цим і займаємося згідно лісорубного квитка, виданого Івано-Франківським обласним управлінням лісового та мисливського господарства. Чому ми це робимо? На цій території росте здебільшого грабовий ліс, якому понад 60 років. Оскільки граб годиться лише для опалювання, плануємо на цьому місці посадити дуби, які як деревина – безцінні. Отже, ми вирубуємо старий ліс, щоб посадити новий.

– А чому не попередили сільську раду?

– Так, таке нам закидали на сільському сході. На ліс, який за нами закріплений, маємо державні акти на право користування з 2000 року. Тому, логічно мислячи, ми б не мали нікого повідомляти про вирубування. Може, тут і моя помилка. На цьому місці ми ще ні разу не проводили вирубування, тому місцеві мешканці були до цього не готові й не обізнані в цих питаннях. Згідно плану, ми вирубуємо близько гектара лісу, аби його сильно не оголювати. Після чого через деякий час спеціальним плугом розгортаємо дернину на боки і в рівчик кладемо саджанець. Найкраще вже знаю з досвіду, садити дво- або трирічні дуби. Посадковий матеріал вирощуємо самі, жолуді також збираємо самотужки. Маємо свій розсадник – висаджуємо, доглядаємо, три роки просапуємо, потім викопуємо й знову садимо. Ми мали би проводити вирубування неподалік ще однієї ділянки, але призупинили процес через обурення людей, яке виникло з нерозуміння цієї ситуації. Та завершити мусимо, адже провели роботи лише відсотків на 60%. Садити дуби запланували на осінь або весну.

Тепер про інший вид робіт. Я подавав документацію на вирубування догляду для розгляду на сесії, але депутати не проголосували. Казав голові, що на сесії ми все можемо людям пояснити, але так не сталося. І коли на сході села мені закидали, мовляв, дерева лежать, а ви не берете, натомість вирубуєте молоді, я відповів: «Ви ж дозволу не дали. А для суцільнолісосічної рубки дозволу не треба, оскільки це території лісового господарства. Якби я все робив не згідно закону, мені б дали штрафні санкції. Ми відправляємо лісопродукцію, на це виписується документація. Тому все законно».

– А чому рубали влітку? Так газди не роблять.

– Це ж і так іде на дрова. Зрозумійте, в мене у бригаді троє людей. І можливостей виконати ними план лісництва за 6 місяців нереально. Прийняти на цей період 6 працівників, а півроку сидіти без копійки – це теж не вихід, тоді люди втечуть за кордон. І по-друге – ДП «Коломийський лісгосп»  не отримує жодної копійки державного фінансування. Тому ми заробляємо самі на себе.

– Ще людей хвилювало, куди дівається лісопродукція.

–    ДП «Коломийський лісгосп» реалізує його через аукціон (відбувається в останній місяць перед початком кварталу). Тут кожен може його виграти, відтак укладає договір. На фірмі є працівник, який безпосередньо займається відправленням деревини – все вимірює, переводить у відповідний коефіцієнт. 30% від об’єму йде на потреби місцевого населення, але документацію все одно потрібно виписувати через Коломию.

– Весь район, мабуть, цікавиться – а чому роками не забирають повалені дерева біля Незвиська?

– Для цього також потрібні документи. Отримали квиток на чищення Цієї території лише 15 березня цього року, розробили план. Але з огляду на період тиші (із 1 квітня) роботу призупинили. Навіть не знаю, що більше шкодить тваринам – машина, яка голосно проїжджає, чи звук від пили дроворуба? Але закон є закон. На тій території всох в основному ясень звичайний. Хворобу ще не дослідили, пов’язують із екологією. Дерево з вигляду ще зелене, а падає, ніби його викорчували. Насправді ж повністю всихає коренева система. Чому так довго не займалися чищенням цієї території? Це пов’язано із законодавством. Треба було мати необхідні дозволи. Роботи плануємо завершити до 31 грудня.

Спілкувалися Ігор ТЕРЛЕЦЬКИЙ, Юлія МИХАЙЛЮК. Медіацентр «Край»

Городенківська газета “Край” № 25 від 20 червня 2019 р.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.